System FM, to bezprzewodowe, radiowe urządzenie służące do przesyłania sygnału mowy na odległość. Zasięg dochodzi do 100m w otwartej przestrzeni, w zamkniętej istotnie mniej. Składa się z nadajnika i jednego lub dwóch odbiorników, przekazujących sygnał do aparatu słuchowego. Urządzenie to jest dedykowane przede wszystkim uczniom, studentom, osobom biorącym udział w konferencjach oraz spotkaniach w małych grupach. Można je również wykorzystać w warunkach gorszej akustyki otoczenia, np. samochodzie czy pociągu.
Systemy te są uniwersalne i współpracują z aparatami różnych producentów, po spełnieniu pewnych warunków. W przypadku, gdy producent aparatu i systemu FM jest ten sam, mogą być dostępne dodatkowe funkcje ułatwiające jego obsługę. Jest to jedyne urządzenie wspomagające słyszenie częściowo refundowane ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
W skład systemu FM wchodzi:
- Nadajnik - jego zadaniem jest wychwycenie i przesłanie w postaci fal radiowych sygnału mowy (lub muzyki) do odbiornika lub odbiorników podłączonych do aparatów słuchowych. Nadajnik powinien być noszony lub ustawiony blisko osoby mówiącej tak, żeby jej głos trafiał bezpośrednio do mikrofonu. Najczęściej ma też możliwość podłączenia do źródła audio (TV, komputera, radia) przy pomocy kabla, a w bardziej zaawansowanych urządzeniach dodatkowo przy pomocy technologii Bluetooth.
Zasilanie nadajnika może się odbywać na kilka sposobów, zależnie od producenta, przez:
-
- wbudowany, niewymienny akumulator, ładowany z zasilacza
- wymienny akumulator, który można ładować z zasilacza lub ładowarki
- baterię (dotyczy wersji z wymiennym akumulatorem)
- zasilacz
Czas pracy, w zależności od sposobu dostarczania źródła dżwięku to od kilku do ok. 10 godzin, po tym czasie trzeba podłączyć ładowarkę. Urządzenie może pracować podczas ładowania, wówczas jego mobilność jest z oczywistych względów ograniczona. Ładowanie do 80% pojemności akumulatora wymaga około 1 godziny ładowania, 100% około 2–3 godzin.
W zależności od producenta istnieją różne wersje i modele nadajników systemu FM. Dla ułatwienia poniżej zestawione zostały cechy, jakie mogą one posiadać:
- wbudowane mikrofony lub zewnętrzny mikrofon
- różne tryby pracy wbudowanych mikrofonów (kierunkowy, wszechkierunkowy i pośredni)
- niewymienne lub wymienne źródło zasilania z moźliwością ładowania
- wyświetlacz
- sygnalizację wizualną (LED)
- gniazdo podłączenia zewnętrznego źródła audio
- możliwość podłączenia urządzeń korzystających z technologii bluetooth
- zaczep paskowy lub zawieszkę do noszenia na szyi
- Odbiornik — ma za zadanie odebrać sygnał z nadajnika i przekazać go do aparatu słuchowego bezpośrednio lub przez dodatkowe urządzenie współpracujące z aparatem słuchowym. Odbiorniki można podzielić na trzy rodzaje:
- uniwersalne z pętlą indukcyjną — odbiornik ten zawiesza się na szyi. Do odbioru sygnału wystarczy aparat wyposażony w cewkę telefoniczną, zarówno zauszny jak i wewnątrzuszny. Plusem jest dość duża uniwersalność, obuuszne słyszenie (przy dwóch aparatach), dodatkowe regulatory odbiornika, własne zasilanie z wbudowanego akumulatora, cena oraz dyskrecja (w porównaniu do niektórych rozwiązań). Minusem jest dźwięk mono, konieczność noszenia na szyi, łatwość uszkodzenia pętli oraz podatność na zakłócenia z innych źródeł prądu (np. jarzeniówek)
- uniwersalne ze znormalizowanym wtykiem — mogą być podłączane do aparatów przystosowanych do tzw. stopek audio (tylko BTE), lub procesorów mowy wyposażonych w odpowiednie gniazdo. Podłączane są bezpośrednio do stopki, a stopka z kolei jest mocowana do aparatu słuchowego. Wymaga to czasem zmiany komory baterii aparatu na odpowiednio przystosowaną. Zaletą jest: możliwość uzyskania dźwięku stereo (przy dwóch aparatach), uniwersalność (wśród aparatów BTE), wygoda noszenia, możliwość podłączenia do akcesoriów współpracujących z aparatem słuchowym. Wadą natomiast jest: estetyka (całość potrafi istotnie powiększyć aparat), korzystanie z zasilania aparatu, kłopotliwe montowanie lub rozmontowywanie
- dedykowane — pasują do konkretnego modelu aparatu, nie wymagają przy tym żadnych dodatkowych łączników. Plusem, oprócz mniejszej wielkości, jest dostępność w kolorach takich jak aparat, minusem zaś niemożność użycia do innego aparatu, ograniczona uniwersalność (aparaty BTE), zasilanie pobierane z aparatu